SAM9260 a grafický TFT displej - 4. realizace a oživení
V předchozím díle jsem řešil připojení TFT displeje INT070ATFT-TS k procesorovému modulu SAM9260. Výsledkem bylo okomentované schéma zapojení. V tomto díle vám ukážu jak jsem se vyrovnal s vlastní realizací zapojení aneb jak praví klasik: ”Čas slov skončil”.
Jako první jsem si vzal na paškál samotný TFT displej. TFT displeje bez integrovaného řadiče mají tu nepříjemnou vlastnost, že končí plochým kabelem, který se dá zasunout pouze do konektorů typu FPC. Ano, to jsou takové ty dlouhé, drobné, běžným smrtelníkem nezapájitelné konektory. Můj TFT displej INT070ATFT-TS mě tohoto trápení ušetřil - řadič displeje, řadič touch panelu a mikrokontrolér ATMEGA8 bylo nutné osadit do desky plošných spojů na kterou pak výrobce nalepil samotný TFT panel. Po stranách plošného spoje TFT displeje pak výrobce umístil čtyřicet vývodů v podobě pájitelných děr. Plus dalších pět, které ovšem nejsou v dokumentaci popsány.
Vývody číslo 1 - 20 jsou umístěny nalevo, když je plochý kabel z TFT panelu orientován dole, a jsou označeny jako konektor H2. Vývody 21 - 40 pak nalevo a nesou označení H3. Pod konektor H3 je i konektor H4 s pěti neoznačenými vývody, ale o tomto konektoru dokumentace cudně mlčí. Pro snazší propojitelnost TFT displeje se zbytkem světa jsem se rozhodl napájet na jeho vývody plochý 40žilový kabel zakončený samořezným konektorem PFL40 pro počítačové ploché kabely.
Plochý 40žilový kabel jsem vzal ze starého počítače, který se už nadobro odebral do křemíkového nebe. Sloužil pro připojení harddisku k základní desce. Novější 80žilové verze nejsou s ohledem na tloušťku vodičů vhodné. Odříznul jsem konec kabelu se dvěma 40pinovými konektory a kabel jsem opatrně rozdělil na dvě 20žilové poloviny (viz obrázek TFT displej a 40žilový kabel). První polovinu kabelu (žíly č. 1 - 20) s vyznačeným prvním vodičem (ten červený) jsem zakrátil a připájel jsem ji k vývodům 1 - 20 TFT displeje, tj. na konektor H2. Červený (první) vodič jsem samozřejmě připájel k vývodu č.1 TFT displeje. Druhou polovinu kabelu (žíly č. 21 - 40) jsem pak analogicky připájel k vývodům konektoru H3, tj. na vývody č. 21 - 40.
Další na řadě byla prototypovací deska BaseBoard. Potřeboval jsem na ní umístit protikus ke konektoru PFL40, konkrétně konektor MLW40G a následně 40pinový pinhead, abych mohl používat drátové propojky pro spojení plochého kabelu, tj. vývodů TFT displeje, s vývody modulu SAM9260 usazeného v základní desce. Konektor MLW40G jsem zapájel (zámkem nahoru - k osazené části BaseBoardu) do dvou nejspodnějších řad pajitelného pole označené jako BUS_1A a BUS_2A. Nad něj, do dalších dvou řad označených jako BUS_1B a BUS_2B, jsem pak přidal pinhead 2x20 pinů (viz obrázek Konektor MLW40G na základní desce). Je nutné si pohlídat, aby vývody konektoru MLW40G a pinheadu 2x20 byly přímo nad sebou. Vzájemné propojení jejich vývodů totiž zajišťují spoje prokovů v řádách BUS_1A -- BUS_1B a BUS_2A -- BUS_2B vytvořené už ve výrobě na úrovni plošného spoje.
Zbývalo už jen dodělat zdroj 1.2V a resetovací obvod v podobě primitivního RC článku. To jsem vyřešil rychle - lineární regulátor LE12CZ spolu s blokujícím keramickým kondenzátorem 100 nF na vstupu a elektrolytickým kondíkem 10 uF na výstupu jsem připájel na pájecí pole blízko pinheadu s rozvodem napájení a země. Na výstup zdroje jsem přidal pinhead s jedním vývodem, abych mohl drátovou propojkou připojit 1.2 V na TFT displej. Vstupem pro LE12CZ bylo stabilizovaných 5 V ze zdroje na prototypovací desce.
RC článek pro reset jsem zapájel těsně pod zdroj 1.2 V, abych šetřil místem. Také jsem jej opatřil pinheadem, protože jej bylo potřeba propojit s tlačítkem SW na BaseBoardu a signálem /RESET z TFT displeje.
Fáze pájení je z krku. Už se těším na první zapnutí. TFT displej jsem připojil plochým kabelem k BaseBoardu a drátovými propojkami jsem na něj přivedl zem a napájení 1.2 V, 3.3 V a 5 V. Reset obvod jsem zapojil taky. Následovalo zapnutí zdroje a pak cvaknutí vypínače napájení na základní desce. Voila! TFT displej ožil - rozsvítilo se podsvícení a ... a pak mozaika barevných bodů. Zdá se, že automatická inicializace funguje!
Hned po tom, co opadlo prvotní nadšení, jsem napájení vypnul a propojil zbývající datové a řídící signály (schéma najdete v předchozím dílu). Zapnul jsem znovu napájení ... a nic. TFT displej zůstal černý, bez odezvy. Co to? Pak mi došlo, že se asi bije mikrokontrolér v TFT displeje o datové a řídící signály s mým modulem SAM9260. Jinými slovy, že se už o automatickou inicializaci TFT displeje nikdo nepostará. No nic. Přeci jen si ten linuxový ovladač budu muset napsat :) Ale to až jindy.