Procesor ARM Cortex-M3
Stránky v této části se věnují mikrokontrolerům s procesorovým jádrem ARM Cortex-M3. Najdete zde trochu teorie, informace jak zprovoznit vývojové prostředí a také řadu praktických příkladů.
Co nás čeká ...
Popis procesoru
Tato část stručně popisuje architekturu procesoru ARM Cortex-M3, můžete si udělat představu o jeho struktuře a vlastnostech. Popis nejde do hloubky, neřeší detaily, od toho jsou referenční manuály, ale pro zahájení experimentů s procesorem Cortex-M3 zde získáte dostatek informací.
Instrukční sada
Programy pro Cortex-M3 budete většinou psát pouze v programovacím jazyku C. Protože procesor při vstupu do obslužné rutiny přerušení ukládá registry na zásobník a po jejím dokončení je zase obnoví, lze psát obslužné rutiny jako normální funkce, přímo v jazyku C, bez použití assembleru.
Výjimky a přerušení
Subsystém obsluhy přerušení je nedílnou součástí procesoru Cortex-M3. Jaké jsou jeho vlastnosti a jak programátor zajistí obsluhu výjimek se dočtete na těchto stránkách
Jednoduchý příklad
Připravíme si jednoduchý program, napsaný v jazyce C a na něm si vysvětlíme, co všechno musíme udělat, aby správně fungoval.
GNU GCC kompilátor
Programy pro Cortex-M3 budete psát převážně v programovacím jazyku C. Zdrojové kódy programů musíte přeložit pomocí překladače do strojového kódu procesoru.
Integrované vývojové prostředí
Někteří vývojáři si vystačí s jednoduchým programátorským editorem a s kompilací programů pomocí make utility z příkazového řádku. Valná část vývojářů ale dává přednost nějakému integrovanému vývojovému prostředí (IDE).
Ladění aplikace
Napsali jsme a zkompilovali jednoduchý příklad, který stačilo nahrát do paměti mikrokontroléru, spustit a program hned napoprvé fungoval. To ale není běžná realita. Ve většině případů se vývojář potýká s chybami programu nebo i s hardwarovými problémy. A právě v této chvíli přichází na řadu debugger.