Produkty Novinky Články Návody Kontakty

Realizace

Na obrázku 1.2 jsou zobrazeny součástky, které budeme potřebovat (viz tabulka 1.3). Začněme úpravou plošného spoje (DPS). Pomocí skalpelu, nože na podlahoviny (tzv. kobercák) nebo čehokoliv ostrého vyškrabeme z plošného spoje nápis WELLEMAN. Mohl by totiž elektricky zkratovat piny konektoru P1 (D-SUB 25), protože v těchto místech bude konektor P1 připevněn a připojen k DPS. Výsledek by měl dopadnout podobně jako na obrázku 1.3.
Značka Ks Název Objednací kód Cena/ks
-- 1 TA-ECS1, univerzální DPS 100x160mm, vrtaný GES07713545 129,-Kč
P1 1 Konektor D-SUB-25 male (zástrčka), pájecí kalíšky GES06600015 4,90 Kč
RN1 1 8 rezistorů 4k7 se společným vývodem GES05302503 2,00 Kč
Tabulka 1.3 Základ přípravku - seznam součástek
obrázek hwkit-zaklad-soucastky
Obrázek 1.2 Základ přípravku - obsah nákupního košíku
obrázek hwkit-zaklad-obrousene-kontakty
Obrázek 1.3 Základ přípravku - příprava DPS na umístění konektoru
Nyní nasadíme konektor P1 tak, aby byl k DPS kolmo, tj. aby DPS byl umístěn mezi dvěma řadami pinů/dutinek konektoru. Řada s menším počtem pinů bude na straně spojů, řada s větším počtem pinů pak na straně součástek. Konektor umístíme tak, aby piny 14 a 25 byly přímo proti vzdálenějším pájecím ploškám a zároveň tak, aby konektor byl uprostřed DPS na šířku, tj. aby z každé strany konektoru byl stejný počet pájecích plošek (viz obrázek 1.4). Jestliže nejde konektor nasadit lehce, obrousíme hrany DPS, případně celou plochu pod konektorem.
obrázek hwkit-zaklad-dsub25
Obrázek 1.4 Základ přípravku - připevnění konektoru P1
Konektor P1 mechanicky připevníme pomocí pinů 1, 13, 14 a 25, pro jejichž připojení k DPS použijeme silnější měděný drát. Nejprve si nachystáme dráty pro spodní část, konektor přimáčkneme kolmo k DPS, a zapájíme pin 25 (tj pin na straně spojů). Pak zapájíme i pin 1 na straně součástek. Zkontrolujeme polohu konektoru vůči DPS (hl. kolmost k DPS) a provedeme případné úpravy. Nakonec zapájíme i piny 13 a 14. Výsledek je patrný z obrázku 1.4.
Dle schématu (obrázek 1.1) pak připájíme i ostatní piny konektoru P1. Na jejich připojení už stačí tenké drátky, které lze získat např. rozebráním UTP kabelu používaného pro počítačové sítě. Pin 25 připojíme na zem a propojíme jej přímo na konektoru s piny 18 - 24. Piny 16 a 17 budeme připojovat ze strany spojů. Nakonec připájíme i napájení. výsledek snažení si zkontrolujeme oproti obrázku 1.5.
obrázek hwkit-zaklad-dsub25-pajeni
Obrázek 1.5 Základ přípravku - připájení konektoru P1
Na závěr připájíme pull-up odpory, resp. odporovou síť RN1 (viz schéma 1.1). Tu umístíme tak, aby její sdružený vývod byl proti pinu 25 konektoru P1 a ostatní její vývody byly umístěny proti přivodům k pinům 2 - 9 konektoru P1, tedy v místě budoucí datové sběrnice. Zároveň odporovou síť odsadíme o tři dírky od začátku dírkované části DPS (viz obrázek 1.6).
obrázek hwkit-zaklad-R1-t
Obrázek 1.6 Základ přípravku - umístění odporu RN1
Sdružený vývod odporové sítě RN1 připájíme na napájení. Ostatní vývody zapájíme na místo budoucí datové sběrnice (piny 2 - 9 konektoru P1) a postupně je na straně spojů propojíme s přívody pinů 2 - 9 konektoru P1. Postupujeme tak, že si vždy odizolujeme kus drátku, přípájíme jej k vývodu odporové sítě RN1, pak jej připájíme k přívodu pinu konektoru P1 a nakonec jej štípacími kleštěmi zakrátíme (obrázek 1.7).
obrázek hwkit-zaklad-R1-detail-b
Obrázek 1.7 Základ přípravku - napojení RN1 na sběrnici
Ve výsledku máme připevněn konektor P1, jehož vývody jsou připájeny k DPS, máme položen základ řídící a datové sběrnice, která je vyvedena z paralelního portu, a vodiče datové sběrnice jsou pomocí pull-up odporů odporové sítě RN1 vytaženy na úroveň log. 1.

Oživení

S ohledem na to, že všechny součástky pájené v tomto kroku jsou buď konektory nebo pasivními součástkami, žádné oživení není nutné. Pouze provedeme vizuální kontrolu spojů s ohledem na zkraty nebo nekvalitně provedené spoje. Zkontrolujeme také, že všude dodržujeme polaritu napájení, tedy že jsme nikde nezaměnili napájení se zemí.