Produkty Novinky Články Návody Kontakty

Nástroje

Níže uvádíme seznam potřebných nástrojů, které si zájemce o sestavení vlastního firmware musí stáhnout a nainstalovat.

devkitARM release 32

Balík vývojových nástrojů pro příkazovou řádku pro procesory ARM. Běží na operačním systému Windows. Je potřebný pro kompilaci boostrapu (primární zavaděč), kde dává nejmenší velikost výsledného binárního souboru. S novějšími verzemi bohužel nelze zkompilovat bootstrap pro bootování z NandFlash paměti. Ke stažení zdeInformationhttp://www.ucsimply.cz/products/modsam9260/.
Instalace není potřeba. Pouze se spustí exe soubor, dojde k rozbalení archivu a pak stačí do systémové proměnné PATH přidat cestu k podadresáři bin v adresáři devkitARMu.

UnixUtils

Balík utlit známých ze světa Unixu. Nejdůležitější utilitou potřebnou z tohoto balíkuje utilita make. Tato utilita umožňuje sestavení programu podle předpisu zvaného Makefile. Bez této utility není možné sestavit bootstrap.
Instalace balíku linuxových utilit je jednoduchá – stačí si stáhnout zkomprivaný archiv odsudInformationhttp://www.ucsimply.cz/resources/downloads/toolchains/unixutils.zip a rozbalit jej do cílového adresáře, např.: C:\Devel. Vznikne tak adresář C:\Devel\UnixUtils.
Pak musíme nainstalovat utilitu fugující make (ta v UnixUtils zlobí). Stáhneme si instalátor make-3.81.exe odsudInformationhttp://www.ucsimply.cz/resources/downloads/toolchains/make-3.81.exe a spustíme jej. Vše potvrdíme, jen u výběru cílového adresáře nastavíme adresář C:\Devel\GnuWin32. Výsledkem našeho snažení je C:\Devel\GnuWin32, kde v podadresáři \bin je samotná utilita make.exe spolu s běhovými knihovnami.
Nyní je třeba utilitu make.exe v balíčku UnixUtils nahradit stejnojmennou utilitkou z balíčku GnuWin32. Nakopírujeme tedy soubory make.exe, libiconv2.dll a libintl3.dll z adresáře C:\Devel\GnuWin32\bin do adresáře C:\Devel\UnixUtils\usr\local\wbin.
Abychom nemuseli při volání těchto utilit vždy zadávat plnou cestu, tak upravíme obsah proměnné PATH systému Windows. Zvolíme tlačítko Start-> Ovládací panely->Systém a zabezpečení->Systém, z nabídek vlevo pak vybereme nabídku Upřesnit nastavení systému a v otevřeném okně klikneme na tlačítko Proměnné prostředí. Budeme měnit hodnotu proměnné PATH pro daného uživatele. Označíme tedy proměnou PATH a klikneme na tlačítko Upravit. Do pole Hodnota proměnné vložíme na první místo před původní položky hodnotu C:\Devel\UnixUtils\bin; C:\Devel\UnixUtils\usr\local\wbin; a potvrdíme.

PC s Linuxem

Pro kompilaci zavaděče U-Boot a linuxového jádra potřebujeme počítač, kde poběží Linux, protože kompilace jádra je v prostředí MS Windows úkol skutečně náročný až nemožný. Stejně tak nástroje pro sestavení obrazu kořenového souborového systému jsou k dispozici pouze a jen pro Linux.
Pro ty z vás, kteří se Windows jako pracovního desktopového prostředí nehodláte vzdát, nabízím alternativu - virtuální počítač s nainstalovaným Linuxem (distribuce Debian 6.0 Squeeze). Návod na vytvoření virtuálního PC je zdeInformationhttp://www.ucsimply.cz/elnx/pocitac-programatora/jak-na-virtualni-pocitac/.

Sourcery CodeBench Lite Edition

Balík volně dostupných vývojových nástrojů od firmy Mentor Graphics (dříve CodeSourcery) pro příkazovou řádku ve verzi jak pro Windows, tak pro Linux. My budeme využívat variantu pro Linux, kterou nainstalujeme do našeho linuxového desktopu, případně do virtuálního počítače s Linuxem. Pro procesory ARM se dodávají dvě varianty vývojových nástrojů:
  • ARM EABI - varianta pro holé CPU, se kterou budeme kompilovat zavaděč U-Boot.
  • GNU/Linux - varianta pro Linux, se kterou budeme kompilovat linuxové jádro. Tato verze se také používá pro kompilaci všech aplikací, které mají běžet na modulu SAM9260 v prostředí Linuxu (např. i Busybox).
Budeme potřebovat obě varianty. Postupy pro přípravu vlastního firmware, které uvádím níže, jsou ověřeny pro verze ARM EABI: 2010.09-51 (ke stažení zdeInformationhttp://www.ucsimply.cz/products/modsam9260/) a GNU/Linux: 2010.09-50 (ke stažení zdeInformationhttp://www.ucsimply.cz/products/modsam9260/). Novější verze jsou přípůadně ke staženízdeInformationhttp://www.mentor.com/embedded-software/sourcery-tools/sourcery-codebench/platforms/arm-eabi (ARM EABI) azdeInformationhttp://www.mentor.com/embedded-software/sourcery-tools/sourcery-codebench/platforms/arm-gnulinux (GNU/Linux).
Instalace v Linuxu je jednoduchá - stačí rozbalit tar archiv do vašeho domovského adresáře /home nebo do adresáře /usr/local a aktualizaci proměnné PATH. Podrobnější návod najdete zdeInformationhttp://www.ucsimply.cz/elnx/kompilator-gcc/krizovy-kompilator/.

Knihovna ncurses

Vývojářská verze knihovny ncurses je potřeba pro konfiguraci linuxového jádra, protože vůči ní se sestavuje grafický konfigurátor jádra. Instalaci provedeme nejsnáze instalací příslušného balíčku ve verzi pro vývojáře. V případě použití distribuce Debian stačí do příkázové řádky zadat jako superuživatel (root) tento příkaz:
# apt-get install libncurses5-dev
V případě jiných distribucích bude příkaz záviset na použitém balíčkovacím systému a správci balíčků. Samozřejmě lze využít i grafického instalátoru.