Vybavení modulu
V dostupné technické dokumentaci modulu SAM9260 si můžete nastudovat celou řadu údajů, které popisují vybavení modulu. My se zde nebudeme pokoušet znovu popsat již jednou popsané, ale z technické dokumentace si vytáhneme ty nejdůležitější údaje a pokusíme se na ně podívat z hlediska možnosti využití modulu SAM9260.
Pamět
Modul SAM9260 je vybaven dvěma pamětmi typu RAMPaměť typu RAM slouží jako operační, protože je velmi rychlá, ale svůj obsah si uchovává jen když je připojeno napájecí napětí.. První, integrovaná v pouzdře samotného mikrokontroléru AT91SAM9260, je paměť SRAM o velikosti 2x 4kB. První část této paměti SRAM0 je primárně určena k tomu, aby do ní byl nahrán tzv. bootstrap, což je krátký program, který se stará o základní inicializaci mikrokontroléru a hlavně o inicializaci řadiče pamětí SDRAM (je-li jí modul vybaven). Druhá část paměti SRAM, paměť SRAM1 slouží pro uchování zásobníku a proměnných. Samozřejmě můžeme místo bootstrapu do paměti SRAM nahrát přímo svoji aplikaci, ale sami uznáte, že dostupné 4kB jsou v dnešní době skutečně limitujícím faktorem.
Druhá paměť typu RAM je už zmíněná paměť SDRAM. Její maximální velikost je omezena odpovídajícím prostorem v paměťové mapě modulu a to na 256MB. Tato paměť je vzhledem ke své maximální velikosti určena pro běh uživatelských aplikací přímo na holém CPU nebo pro běh operačního systému a aplikací určených pro běh v prostředí operačního systému.
Vedle pamětí typu RAM je modul vybaven i dvěma paměťmi typu ROMPaměť typu ROM slouží pro uchování spustitelných souborů aplikací, pro uchování operačního systému, uživatelských dat apod.. Svůj obsah si uchovává i po přerušení/odpojení napájecího napětí. Ve vašem počítači slouží jako paměť typu ROM pevný disk, paměťová karta nebo USB flash disk.. Jedná se o paměť DataFlash o velikosti 4MB a o paměť NandFlash o kapacitě 256MB. Přítomnost dvou pamětí typu ROM a schopnosti mikrokontroléru AT91SAM9260 nahrát do paměti SRAM bootstrap z obou pamětí nám nabízí dvě základní varianty jejich využití. Buď uložíme bootstrap, zavaděč operačního systému U-Boot a jádro operačního systému do paměti DataFlash, zatímco celou kapacitu paměti NandFlash vyhradíme pro souborový systém operačního systému a uživatelská data. Anebo paměť DataFlash nevyužijeme a kompletní firmware (bootstrap, U-Boot atd) uložíme do paměti NandFlash. První varianta má tu výhodu, že kritické části firmware jsou v paměti DataFlash, která je rychlá a hlavně netrpí neduhy pamětí typu NandFlash jako je chybovost, pomalejší přístup a opotřebení častými zápisy.
Sériové porty
Modul SAM9260 má na svých pinech dostupné čtyři z šesti sériových USART portů (USART0 - 3), které nabízí mikrokontrolér AT91SAM9260 a dále jeden sériový DBGU určený pro ladění programů. My budeme pro komunikaci s modulem SAM9260 využívat přednostně sériový port DBGU.
USB porty
Vedle sériových portů je mikrokontrolér AT91SAM9260 vybaven jedním portem USB device pro připojení k běžnému počítači, kdy se mikrokontrolér, resp. modul chová jako USB periférie, a pak dvěma porty USB host, přes které je k mikrokontroléru, resp. modulu, možné připojit libovolnou USB periférii (modul se chová jako počítač). Na pinech modulu SAM9260 je zpřístupněn port USB device a port A typu USB host.
Ethernetové rozhraní
Modul SAM9260 je vybaven síťovým rozhraním, díky kterému lze modul zapojit do počítačové sítě typu ethernet. Modul je schopen komunikovat rychlostmi 10 a 100Mbit/s. K fyzickému připojení modulu do počítačové sítě chybí jen konektor RJ45, signálové oddělovací trafo a indikační LED diody. Tyto součástky nejsou součástí modulu a musí být k modulu dodány a připojeny zvlášť. Případně je možné využít nabízenou základní desku Baseboard, která obsahuje vše potřebné.
Programové vybavení
Do modulu SAM9260 je už ve výrobě náhráno kompletní programové vybavení tzv. firmware ve verzi, která je aktuální v době výroby modulu.
Firmware se skládá z primárního zavaděče zvaného bootstrap (stará se o základní inicializaci modulu a zavedení sekundárního zavaděče do SDRAM paměti), dále ze sekundární zavaděče U-boot (zavádí operační systém) a jádra operační systém Linux spolu se souborovým systémem uloženým v paměti NandFlash.
Primární a sekundární zavaděč jsou spolu s linuxovým jádrem nahrány do paměti DataFlash. Obsah souborového systému je nahrán do paměti NandFlash.
Modul SAM9260 je po zapojení napájecího napětí a po zpaojení nezbytných rozhraní schopen naběhnout do promtpu operačního systému Linux.