Produkty Novinky Články Návody Kontakty

Úvod do vývoje ovladačů

Co asi tak může vést vývojáře aplikací k tomu, aby si zkusil napsat vlastní ovladač zařízení? Nuda? To možná, ale spíše je to touha poznat, jak funguje jádro systému Linux, co se ”tam vevnitř” vlastně děje. Nebo také prostě fakt, že mu na stole přistála nová počítačová periférie s tím, že je potřeba, aby pro ni napsal podporu do Linuxu. Vždyť je přece programátor.
Psát ovladače není žádná legrace. Vývojář ovladačů zařízení pro OS Linux musí znát spoustu detailů o principech fungování jádra a do detailu rozumět ovládání daného kusu HW. Na druhou stranu je to svět, kde se lze naučit spoustu zajímavého, a pro jednoduchá zařízení zvládne s trochou cviku napsat ovladač i průměrně zdatný programátor.
Následující text by měl přispět k tomu, aby váš vstup do světa vývoje ovladačů zařízení pro systém Linux byl snažší a snad i zábavný.
Dozvíte se, co to vlastně ovladače zařízení jsou, jak k nim přistupovat z aplikace, vymezíme jim jejich životní prostor mezi aplikací, jádrem a zařízením a naučíme se je kompilovat. Postupně s přibývajícími znalostmi si vybudujeme kostru ovladače, kterou pak budete moci využít jako šablonu pro ovladač konkrétního zařízení.
Krátce se zmíníme i problémech souvisejících s měřením času a časováním úloh v ovladači. Také se dotkneme problematiky souběhu více programů a kritických sekcí.