Embedded Linux a okýnka - 4. LiTE (nad DirectFB)
Všechno hezké jednou končí. Poslední díl seriálu o okýnkách v embedded Linuxu uzavřeme GUI knihovnou LiTE, vhodnou pro běh nad grafickým prostředím DirectFB. Grafické prostředí DirectFB jsme si zprovoznili v předchozím dílu na modulu SAM9260, ke kterému byl připojen 7” TFT displej INT070ATFT-TS jako framebuferové zařízení.
Embedded Linux a okýnka - 3. DirectFB
V rámci seriálu o okýnkách v embedded Linuxu jsme si představili grafické prostředí Nano-X (dříve Microwindows) a GUI knihovnu FLTK, která pracovala nad Nano-X. Lákadlem kombinace Nano-X a FLTK byly velmi nízké nároky a dobrá použitelnost FLTK pro vývoj GUI aplikací.
Dnes naši pozornost zaměříme na grafické prostředí DirectFB, další možnou alternativu k desktopovému X-Windows. Stejně jako Nano-X i DirectFB bude pro vykreslování používat TFT displej INT070ATFT připojený k modulu SAM9260 jako framebuferové zařízení.
MachXO2 a tři LEDky
V předchozím článku jsme vytvořili první projekt v Lattice Diamond a umíme rozblikat LEDku. VHDL kód, který LEDkou bliká, spadl odněkud z nebe, chtělo by to nějaké vysvětlení. V tomto článku doplníme informace a navíc přidáme dvě LEDky, které budou blikat s vyšší frekvencí.
Embedded Linux a okýnka - 2. FLTK a nxlib
V minulém díle jsem na linuxovém modulu SAM9260 zprovoznil Nano-X. Alternativu ke grafickému prostředí X-Windows, která je svými nízkými nároky obzvláště vhodná pro embedded zařízení. ”Grafickou kartou” byl TFT displej INT070ATFT-TS připojený k modulu SAM9260 jako framebuferové zařízení. Nicméně psát GUI aplikace přímo nad Nano-X, resp. vůči knihovně libnano-X není to pravé ořechové. Poohlížel jsem se proto po nějaké GUI knihovně s pěknými widgety (grafické prvky - tlačítka, apod.). Zaujala mě knihovna FLTK. Dnešní díl bude proto o tom, jak zkompilovat a rozběhat GUI knihovnu FLTK nad grafickým prostředím Nano-X.
Mach a Lattice Diamond
Nebude to povídání o slavném Machovi a Šebestové, ale o modulu s malým FPGA od firmy Lattice Semiconductor a návrhovém systému Lattice Diamond. Modul je vedle FPGA obvodu MachXO2-1200 vybaven statickou RAM o kapacitě 128 KB, SPI Flash pamětí o kapacitě 4 Mb a 50 MHz oscilátorem. V článku si vysvětlíme, co všechno musíme udělat, abychom vytvořili jednoduchý projekt v prostředí Lattice Diamond a jeho výsledek pak nahráli do FPGA. Abychom začali jednoduchou aplikací, budeme, jak je obvyklé, blikat LEDkou.